گروه مهندسی مواد و نساجی از سال 1393 به طور مستقل فعالیت خود را در دانشگاه رازی آغاز نموده است. این گروه در مقطع کارشناسی در دو رشته مهندسی مواد و مهندسی نساجی دانشجو می پذیرد. همچنین دانشجویان تحصیلات تکمیلی در دو گرایش رشته مهندسی مواد (نانو مواد و شناسایی و انتخاب مواد) مشغول به تحصیل هستند. این گروه با تکیه بر تجربه اساتید مجرب و نیز پتانسیل اعضای هیات علمی جوان سعی در تربیت نیروی متخصص و کارآفرین در دو رشته فنی مذکور را دارد.

مهندسین مواد، نه تنها مواد جدید را خلق کرده بلکه به توسعه بیشتر مواد موجود نیز کمک می کنند. در حقیقت، تمام ابزاری که ما استفاده می کنیم ساخته شده از مواد مختلف یا ترکیبی از آن ها است. مهندسین مواد با استفاده از فرآیندهایی، منجر به تغییر منابع طبیعی به محصولات مورد استفاده شده که می توانند در بخش هایی از اقتصاد ما مانند صنایع هوا و فضا، الکترونیک، حمل و نقل، ارتباطات، سازه ها و محیط زیست استفاده شوند. موادی که محیط پیرامون ما را تامین می کنند تنها فلزات نمی باشند، بلکه این مواد شامل سرامیک ها، پلیمرها و مواد کامپوزیتی از مواد دیگر نیز می باشند. این مواد می بایست عملکردهای متنوعی برای ما تامین نمایند. بنابراین، دانشجویان در گروه مهندسی مواد ما اطلاعات و مفاهیم پایه ای مورد نیاز برای تولید این مواد را فرا خواهند گرفت، بطوریکه این افراد، مهندسین و محققینی خواهند شد که می توانند نسل بعدی مواد مورد استفاده در صنایع مختلف را تامین نمایند.

رشته مهندسی نساجی به عنوان یکی از زمینه­ های تربیت نیروی انسانی متخصص برای صنعتی با نسبت اشتغالزایی به سرمایه گذاری بالا زمینه های مختلفی را برای فعالیت و کارآفرینی پیش روی فعالان این صنعت قرار می­دهد. دانشجویان این رشته در مقطع کارشناسی با عنوان یک رشته (مهندسی نساجی) پذیرفته می­شوند که بر اساس امکانات موجود و نیز علاقه مندی می توانند یکی از گرایش­ های فناوری نساجی، شیمی نساجی، پوشاک، منسوجات فنی و مهندسی الیاف را برگزینند که در حال حاضر گرایش مهندسی پوشاک در گروه مهندسی مواد و نساجی وجود دارد. مهندسین نساجی علوم مربوط به شناسایی الیاف، تولید آنها از پلیمرهای مصنوعی و تبدیل آن به منسوجات یا ساختارهای لیفی به همراه فرایند رنگرزی و تکمیل را می آموزند تا جهت کاربردهای مختلف مانند پوشاک، کف پوش، تقویت بتن و مواد کامپوزیتی دیگر، پزشکی، نظامی و غیره به کارگیرند.

 

 

 

ردیف

مقطع تحصیلی

رشته تحصیلی و گرایش

1

کارشناسی

مهندسی نساجی

مهندسی مواد - متالوژی صنعتی

2

کارشناسی ارشد

مهندسی مواد – نانو مواد

مهندسی مواد – شناسایی و انتخاب مواد